Tomos Riders Forum
Glavni forum => O Tomosu => Autor teme: Scandalli - Srpanj 06, 2016, 16:03:36
-
Pozdrav
Imam jedno pitanje vezano za registraciju svog Tomosa.
Generalno sam ga uredio i složio, e sad papire nemam...
jedino što sam dobio od bivšeg vlasnika je samo račun od kupovine (nemogu vjerovat da ga je sačuvao)
Motor nije nikad bio registriran.
Dali se naosnovu ovoga računa može napraviti registracija??
I dali 14 TLS ide na malu ili veliku tablicu??
Ako neko nešto zna bio bih jako zahvalan... :wink:
(https://s31.postimg.org/tufuduznb/06_07_2016_15_45_57.jpg) (https://postimg.org/image/tufuduznb/)
-
Ako budeš imao sreće bude na malu tablicu a po zakonu je na veliku. A trebao bi moći registrirati sa tim računom najbolje bi bilo pitati na policiji
-
Da ne kužim tu razliku između večlike i male, ž
meni po svemu sudeči bi bila mala jer je 49 ccm i piše moped a ne motocikl.
-
Onda bude išao na malu tablicu zato što piše moped
-
Trebaš imati napravljeni kupoprodajni ugovor s tog vlasnika koji piše na papiru na sebe i onda možeš na registraciju :palacgore:
-
Ali kako da napravim ugovor kad nemam ni prometne ni knjižice.. motor nikad nije bio regan
-
Imal sam takav slučaj, APN-a iz 77-me, samo sa računom, nikad registriran, tak da ne govorim napamet.
Ako je vlasnik motora taj koji piše na papiru, uzmeš kupoprodajni, ispuniš samo ono na njemu kaj ti piše na tom računu, znači godina, broj šasije, boja....ostalo ostaviš prazno.
Ideš k bilježniku to ovjeriš i to je to, s tim ugovorom i računom ideš na tehnički i registraciju, ako ima kaj fali, makar imaju oni u sustavu te podatke pa ostalo sami dopišeju u knjižicu :palacgore:
-
U čemu je problem?
Ime i prezime prodavača tj. ime na koga su ovi papiri o prvoj kupovini, ime kupca, model vrsta iz ovih papira prepisat (moped), max brzina 49, kubikaža 49, serijski broj iz papira o prvoj kupovini (mora odgovarat šasiji)
Ono što neznaš (podaci o reg tablici staviš crtu ), i pitaj još konkrektno ovdje.
Uh kolega brže tipka :palacgore:
-
Najvjerojatnije je problem šta je vlasnik na računu pokojni (to je obično u 99% slučajeva), inače ne bi bilo nikakvog problema.
-
Da ja sam mu to napisal da ako je taj koji mu je prodal motor vlasnik i na računu, onda nema problema nikakvog.
A ako je pokojni onda badava restauracija cijelog motora, kod takvih stvari se najprije rješavaju papiri, da znaš na čemu si, e onda možeš slagati motor kak hočeš
-
Da nažalost vlasnik je taj pokojni u međuvremenu je umro dok sam slagao motor.
Ali mislim ipak je tu njegova obitelj koja može potvrditi da sam ja taj motor uzeo od njega.
Pa nisam ga ukrao, kupio ga od njega sa tim računom ali motor nikad nije bio regan stajao u garaži godinama.
-
Teško da budu pokretali ponovo ostavinsku raspravu za moped
-
Vidim u predstavljanju da imaš 32 godine, to je dobra pretpostavka da se s tobom može o tematici kvalitetno pričat. Da imaš manje godina ne bi ovo ni pisao.
Kako ćeš registrirat motor na mrtvu osobu?
Di ti je pravna veza između pokojnog vlasnika i tebe?
Ovo je klasičan primjer kad trebaš dokaze o vlasništvu, pravdu imaš a ne znači ti ništa...s njom ne možeš registrirat motor.
Kakav si s nasljednicima pokojnog vlasnika, njihova i tvoja dobra volja su ključ rješenja?
Nasljednici trebaju kod javnog bilježnika podnijeti prijedlog za naknadno pronađenom imovinom. Bilježnik poziva svih,(ako ih je više) predočavaju račun koji ti imaš, najbolje se dogovoriti unaprid da jedan naslijedi motor (ako ih je više) a drugi naravno ustupaju njemu svoj dio. Odmah se na ostavinskoj odreći prigovora, tako da odmah dobiju pravomoćno rješenje, i onda s tim koji je tada vlasnik sklapaš kupoprodajni ugovor.
Cijena ostavinske...reći ću ti iz osobnog iskustva za naknadno pronađenu imovinu vrijednosti 3900 kuna, Javno bilježnička naknada 201 kunu.
I ako ti što ni jasno najbolje popričaj za savjet s nekim Javnim bilježnikom.
Evo, a ti odluči želiš li, a još važnije možeš li to izvest s nasljednicima.
-
ta procedura je izmišljotina javnobilježničkih lobija u sprezi sa državom kako bi se izmuzli novci od ljudi ; ajmo pogledat zakon i članak 118.:
http://www.zakon.hr/z/241/Zakon-o-vlasni%C5%A1tvu-i-drugim-stvarnim-pravima (http://www.zakon.hr/z/241/Zakon-o-vlasni%C5%A1tvu-i-drugim-stvarnim-pravima)
Stjecanje od nevlasnika
Članak 118.
(1) Tko je u dobroj vjeri stekao samostalni posjed pokretne stvari na temelju naplatnoga pravnog posla sklopljenoga radi stjecanja prava vlasništva s posjednikom kojem ta stvar ne pripada, ili koji nije ovlašten njome tako pravno raspolagati, stekao je vlasništvo te stvari.
(2) Stjecatelj iz stavka 1. ovoga članka, stekao je vlasništvo stvari u trenutku stjecanja samostalnoga posjeda, ako mu je stvar predana u neposredni posjed ili se već otprije nalazi kod njega. Ali, ako mu je stvar predana u samostalni posjed samim očitovanjem volje, on će pravo vlasništva steći tek kad mu bude predana u neposredni posjed.
(3) Stjecatelj je bio u dobroj vjeri ako u trenutku zaključenja posla, a ni u trenutku primanja neposrednoga posjeda, nije znao niti je s obzirom na okolnosti imao dovoljno razloga posumnjati u to da stvar pripada otuđivatelju.
(4) Odredba stavka 1. ovoga članka ne primjenjuje se ako je stvar njezinu vlasniku ili osobi putem koje je on posjedovao bila ukradena, ili ju je izgubio, odnosno zametnuo; osim glede stjecanja gotova novca, vrijednosnih papira na donosioca ili na javnoj dražbi.
(5) Prava trećih koja terete pokretnu stvar prestaju stjecanjem vlasništva od otuđivatelja kojemu stvar ne pripada; međutim, ne prestaju ona prava trećih za koja je stjecatelj znao da postoje ili je to morao znati u času kad je stjecao vlasništvo.
tumačenje
http://www.poslovni.hr/tips-and-tricks/pitanja-i-odgovori-kupac-tue-stvari-raskida-ugovor-228746 (http://www.poslovni.hr/tips-and-tricks/pitanja-i-odgovori-kupac-tue-stvari-raskida-ugovor-228746)
Može li prodavatelj određene stvari koja nije bila u njegovom vlasništvu, tražiti da se takav ugovor utvrdi ništetnim ili raskinuti takav ugovor?
Kupoprodaja tuđe stvari regulirana je člankom 382. Zakona o obveznim odnosima. Prema toj odredbi kupoprodaja tuđe stvari obvezuje ugovaratelje. To znači da takav ugovor nije samo zbog toga što se radi o tuđoj stvari ništetan, niti se to u sudskom postupku može utvrditi. Ugovorne strane dužne su ga izvršiti. Ni treći, koji je vlasnik stvari koja je predmet kupoprodaje, nije ovlašten tražiti raskid ugovora o kupoprodaji zaključenog između trećih osoba, a niti tražiti da se taj kupoprodajni ugovor oglasi ništetnim. Međutim, vlasnik stvari ovlašten je podići vlasničku tužbu i tražiti povrat svoje stvari.Hoće li s tužbom uspjeti, ovisit će o primjeni odredaba članka 118. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, kojom je reguliran institut stjecanja vlasništva od nevlasnika. Naime, pod određenim pretpostavkama vlasništvo stvari može se steći i od nevlasnika. Dakle, iako ugovorne strane ugovor o kupoprodaji tuđe stvari obvezuje, ipak se pošteni i savjesni kupac tuđe stvari na neki način štiti. Kupac koji nije znao niti morao znati da je stvar tuđa, a ako se zbog toga što je stvar tuđa ne može ostvariti svrha ugovora, može raskinuti ugovor i zahtijevati naknadu štete.Zanimljivo je usporediti i odredbe Zakona o obveznim odnosima (čl. 430.-437.) koje se odnose na odgovornost za pravne nedostatke. Iz tih odredaba, također, proizlazi da ugovor o kupoprodaji tuđe stvari samo zbog toga što se radi o tuđoj stvari nije ništetan, a da raskid može tražiti samo kupac, a ne prodavatelj ili netko treći. U jednom slučaju (čl. 432. st. 1. Zakona o obveznim odnosima) ugovor će se raskinuti prema samom zakonu.
-e sad, lobiji su se dosjetili da ubace u igru Zakon o nasljeđivanju i pravo na nužni dio i dali prvenstvo tom zakonu nad člankom 118. zakona o vlasništvu te se ponašaju kao da na stvari koju stičemo kupoprodajom u dobroj vjeri od recimo sina pokojnika druge osobe imaju pravo na nužni dio (pri tome nismo dužni znati i nemamo blage veze jel on ima brata, jel pokojnikova supruga živa itd.)
-onda da bi anulirali to pravo na nužni dio, bilježnik pokreće ostavinsku koju naplati i oni koji imaju pravo na nužni dio se odriču tog prava
-logika stvari bi bila da smo mi tu stvar stekli na temelju kupnje i valjanog ugovora (za čiju ovjeru su nam također uzeli novce iako bilježnici ne odgovaraju uopće za to jeli prodavatelj pravi vlasnik ili nije nego samo ovjere potpis prodavatelja-totalna kretenarija) od osobe za koju smo vjerovali da je pravni nasljednik koji nam je tu stvar predao
-e sad, ja sam to kupio od sina, uredno mu platio, on mi je tu stvar predao i nakon toga to je moje i kraj priče, oni koji misle da imaju pravo na nužni dio toga, neka izvole podići vlasničku tužbu
-
Da ne kužim tu razliku između večlike i male, ž
meni po svemu sudeči bi bila mala jer je 49 ccm i piše moped a ne motocikl.
Sličnan slučaj sam i ja imao ali stranice za tehnički pregled su se dosta modenzirale i povezale tako da sada čim upise marku tip i godinu kompjuter odmah izbaciva podatke o svemu(kako je upisano u centrali) Nema vise ručnog kucanja podatka gdje se moglo malo"prepravit". Kod mene je tako bilo već prošle godine u 8mj. Ijako smo mal grad došlo i kod nas. E sada kako gdje to važi.Prije 3 god sam platio porez na moped prijatelj također u drugoj županiji doklen ovi iz sjevera Hrvatske nisu. Doklen ne kreneš tamo nesznas sto te čeka :palacgore:
-
-logika stvari bi bila da smo mi tu stvar stekli na temelju kupnje i valjanog ugovora (za čiju ovjeru su nam također uzeli novce iako bilježnici ne odgovaraju uopće za to jeli prodavatelj pravi vlasnik ili nije nego samo ovjere potpis prodavatelja-totalna kretenarija) od osobe za koju smo vjerovali da je pravni nasljednik koji nam je tu stvar predao
-e sad, ja sam to kupio od sina, uredno mu platio, on mi je tu stvar predao i nakon toga to je moje i kraj priče, oni koji misle da imaju pravo na nužni dio toga, neka izvole podići vlasničku tužbu
Ja sam reka čoviku što mu treba napravit, a ti dkos govoriš o pravednosti i pravdi.
Slažem se s tobom, ali tako nikad neće registrirat motor.
Evo ti, primjer. Komad zemlje je u mojoj obitelji od 1889 godine. Slijedom ostavina danas je to na meni, doduše posjedovno. I sad, je li to moje. Je, ja to gospodarski iskorištavam i niko me ne ometa, a u vlasničkom listu 30 osoba, što na kraju znači da to nije moje.
Morao na sud DOKAZIVATI da je moje, uspio, i sada u vlasničkom listu je 1/1 Brbe. E, sad je to doista i moje.
Nešto je tvoje kad imaš valjani papir kojim to dokazuješ.
Ali odosmo u širinu, sustav je takav kakav je, i treba čoviku nova ostavinska da to riješi i gotovo.
-
nažalost, tako je, ili dokazivanje prava vlasništva na sudu pa onda sud donosi rješenje o vlasništvu na temelju zakona kojeg sam prije linkao, to dokazivanje prava vlasništva vrijedi i ako ne postoji nikakav papir uz motor, osobno sam to radio za jedan motor, jedno ročište, dva svjedoka, bilo brzo gotovo,no za drugi motor evo čekam već 4 godine da dođe predmet u postupak
-problem kod ostavinske je da se mnogi ljudi koji su motor prodali ne žele s time zamarati i gubiti vrijeme pogotovo ako su motor prodali uz jasnu napomenu da je neispravan i da je za dijelove po principu plati-odvezi iz dvorišta; sad ti taj neispravan složiš i tražiš od njih papire; jesu li oni dužni provesti ostavinsku u tom slučaju? po meni bi bili dužni da si s njima sklopio kupoprodajni ugovor u kome se predmet kupoprodaje tretira kao motorno vozilo, a ne kao dijelovi