Tomos Riders Forum
Glavni forum => Tomos vanbrodski motori => Autor teme: cane - Studeni 21, 2010, 07:31:42
-
POZDRAV SVIMA!STIZE ZIMA CAMAC SAM IZVADIO IZ VODE.ZELIM DA OSTAVIM DESETKU KONZERVIRAM JE DO PROLECA.MOLIM ZA SAVET KEKO TO DA URADIM?
-
isperi ga u slatkoj vodi da radi malo, zamjeni cink protektore da ne ode pumpa vode,
ostavi ga da radi na jačoj mješavini, i napucaj mu gas i onda skini cjev benzina koja ide na karburator ,te u nju s špricom naspi malo ulja za mješavinu i dadavaj gas da to ulje povuče u sebe
poslije tog skini kapu i sve našpricaj s puno wd-40
nisam neki stručnjak al mislim da bi bilo to dosta
-
šta se tiče mašine najjednostavnije je dati ful gas i bez filtera uliti ulja direkt u usis,kurblanjem će se to razmazati po cijeloj mašini,za ostale dijelove neznam :smile:
-
ovo rikardovo i raptorovo skupa ,ali bez špricanja wd-om
NEMOJTE KONZERVIRATI MOTORE SA WD40 SPREJOM-ON OTAPA POSTOJEĆE MASNOĆE I ISPIRE IH A NAKON PAR DANA WD ISPARI-najčešće za posljedicu ima blokiranje ili otežano okretanje motora ljevo/desno i blokiranje vijaka stezanja motora za na barku
postoje ulja i ljepljive masti u sprejevima za to
-
na ovo da skine kapu sam mislio poklopac ne glavu
pa da s wdom našprica vide
-
MOTOR NIKADA NIJE bio u slanoj vodi.Vozen je samo jednom nakon sto mu je zamenjena soljica,inpeler,sve gumice dihtunzi ,ulje ,CELA cizma je skockana,zupcanici,menjac,trn,zamenjena je zilet platna u menjacu...!MALO MI POJASNITE KAKO DA ZASTITIM VODENU PUMPU ?MOTOR CE STOJATI 4 MESECA VAN VODE.POZDRAV :wink:
-
i jos koje 2t ulje da koristim?mineralno?ili neko drugo,kog proizvodaca? :misli:
-
po meni je mineralno dovoljne kvalitete....neke malo bolje marke :palacgore: :palacgore:
i pazi da ti motor ne bude u vlazi :palacgore:
-
selenia syinthesis inače polusintetičko ulje :palacgore:
-
cinkprotektor?koja je njegova funkcija,kako da znam da je istrosen,jel on sluzi dok je u vodi?ili skuplj kondezaciju dok je na suvom
-
posao cinkprotektora je da njega jedu galvanske struje koje se javljaju kad je motor u moru.
Kako smo učili u školi svaki metal ima neku el vrijednost i kad imaš dva ili više metala skupa uronjena u elektrolit (u ovom slučaju voda ili more) dolazi do razlike potencijala -na tom principu radi galvanski članak-tj baterija
znači stavlja se komad cinka jer kad je on skupa sa npr aluminijem i prokromom skupa-sa njega prvo poteče struja i te se on razgrađuje i propada.
naravno ja sam to laičkim rječnikom objasnio a kolega vtc će ti to sigurno puno stručnije objasniti,pa ćeš jednoga dana moći zadiviti profu iz fizike tvojim znanjem... :mrgreen:
-
Hehe, moren ovaj tvoj odgovor je odličan i sve upravo tako stoji :palacgore:
Ako nekoga zanima malo teoretki više :mrgreen: , znači svaki metal u vodi s primjesama-elektrolitu (takva je svaka voda osim 100% destiilirane, a i ona ubrzo postane čim se malo "zagadi") se ponaša kao baterija, kao što kaže ja moren, odnosno stvara se galvanski napon odnosno struja (vrlo mala, ali dovoljna da napravi štatu s vremenom). Normalno što je voda agresivnija (morska u donosnu na riječnu) to je ova galvanska struja izraženija.
Znači do pojačane korozije (trošenja) dolazi zbog galvanskog trošenja metala (tako se isto troše i obične baterije).
Problem nastaje zbog toga što anoda (negativno polariziran "dio" u ovoj priči) jednostavno se troši stvarajući tu malu struju (koja se ni ne primjeti, odnosno odmah se isprazni na metalnom dijelu). Zbog toga se stavlja metal koji ima najnegativniji galvanski potencijal od ostalih metala na dijelu koji želimo zaštititi (u našem slučaju vanbrotski motor). Zbog toga skoro cjelokupna galvanska struja se stvara na njemu odnosno njega žrtvujemo za dobrobit ostalih metalnih dijelov.
Najčešći materijali koji se koriste su cink i magnezij. Čak postoje i različite "gradacije" tih protektora (nisam vidio u praksi jer se baš ne bavim vanbrodskim motorima),ima ih onih koji stvaraju veći negativni galvanski potencijal i bolje štite (ali se prije i troše). Ovo ovisi i o agresivnosti medija u kojem se drže/koriste, ako je medij (elektrolit) agresivniji, onda se stavljaju malo "slabiji" protektori, i obrnuto.
Zato se protektori za slatkovodne motore prave od magnezija (bar bi trebali) jer on ima još veći negativni potencijal od cinka (slatka voda je slabiji elektrolit od morske pa je cinku njoj prilično slaba anoda). Ovo je moguće jer se u slatkoj vodi se sporije troši (u morskoj bi se potrošio dosta brzo)
Uglavnom svako mjesto korištenja ima svoj odgovarajući "žrtveni" protektor :wink:
-
ja san čuja od nekih ribara da ako imas akumulator na brodu na - pol povezes zicom metale na brodu koje bi tija zastiti i da je to odlično a nema utjecaj na akumulator :misli:,nisam prova jer mi brod stoji jos uvik parkiran umisto privezan :mrgreen:
-
dobro,hvala :misli:ALI KAKO JA DA ZASTITIM VODENU PUMPU PREKO ZIME,cuo sam da inpeler zna da se stvrdnnu mu pera i da neradi,dali mogu nesto da uradim da ga zastitim sad dok stoji.INPELER je nov sad sam ga stavio,a zbunjen sam jer sam dobio odgovor na forumu da cinkprotektor zamenim da mi nebi stradala pumpa za vodu dok motor stoji? :misli:
-
dok je vani neče mu bit nista,za čuvanje gume je najbolji glicerin i puder al to nemos ubacit bez rastavljanja,nemoj drzat motor npr u bačvi s vodom u kojoj si ga palija jer 2 t uvik baci benzine i ulja kroz ispuh pa to ode u vodu i nakon duzeg stajanja tako sje.. impeler
-
impeler se čuva tak da svakih par tjedana okreneš ručno motor za trećinu kruga.
pera na taj način mjenjaju položaj da se deformiraju-tj ostanu ukrućena i ne uspiju se zalijepiti za šalicu vod pumpe
-
E HVALA! :biggrin:
-
ja san čuja od nekih ribara da ako imas akumulator na brodu na - pol povezes zicom metale na brodu koje bi tija zastiti i da je to odlično a nema utjecaj na akumulator :misli:,nisam prova jer mi brod stoji jos uvik parkiran umisto privezan :mrgreen:
Pa i na autu je cijela karoserija cijelo vrijeme na minusu pa ju to ne štiti od korozije :mrgreen:
Bilo je nekad govora i istraživanja o tome, mađutim koliko sam upoznat ništa nije bilo od toga, jer bitna je razlika potencijala, odnosno struja teče/djeluje samo ako postoji ta razlika. Za to je potrebno imati oba pola spojena. Znači ovo na brodu bi možda funkcioniralo kad bi minus spojio na masu broda a plus na vodu :mrgreen:
-
onda ču provat tako :mrgreen: ks+
-
Nadam se da si primjetio :mrgreen: na kraju rečenice :mrgreen:
Mislim da to ipak nebi bilo pametno raditi na duge staze (valjda bi netko pametniji već to smislio prije) jer onda uspostavljaš stalni krug struje odnosno dolazi do galvanske elektrolize (ista stvar kao s čišćenjem rezervoara gdje se on spaja na minus a flah u elektrolitu na plus) odnosno s dugotrajnim procesom bi najvjerojatnije došlo do toga do previše disipacije s zdravog lima.
No za probu se može isprobati neko kraće vrijeme tko zna možda bude i dobro da se riješi hrđe :wink:
-
a da stavin agregat umisto akumulatora jača struja=jača zastita :mrgreen:
-
POZDRAV svima :wink:.KONACNO JE MALO OTOPLILO.Evo molim za neki komentar cisto da izademo iz zimskog sna.MOTUL /outboard 2t mineralno.Planiram da koristim za t10.KOJA razmera?
-
uvjek 4%
motor je star i od manje kvalitetnih materijala nego današnji motori-treba ga saftat
-
Bice 4% uvek :wink:
-
s čime je najbolje podmazivati motor?
-
ima li tko iskustva sa ovakvim proizvodima?
http://www.nanotehnologija.info/novosti-i-tehnologija/79-nano-keramiko-mazivo-u-spreju.html (http://www.nanotehnologija.info/novosti-i-tehnologija/79-nano-keramiko-mazivo-u-spreju.html)